Grawerowanie

Grawerowanie laserowe polega na usunięciu części materiału rodzimego lub naniesionej warstwy promieniowanie laserowym. Skupiona wiązka promieniowania powoduje odparowanie materiału, który poddawany jest obróbce. Dzięki temu możemy wytworzyć na powierzchni materiału obrabianego praktycznie każdy wzór. Dzięki grawerowaniu laserowemu możemy umieścić na przedmiocie dowolną grafikę lub tekst.

W przypadku grawerowania materiałów jednorodnych z powierzchni przedmiotu usuwana jest jego cienka warstwa pozostawiająca ślad. Można w ten sposób uzyskać jedynie monochromatyczny rysunek lub napis.

Możliwe jest również grawerowanie na laminatach grawerskis gdzie możemy uzyskać 2 lub 3 kolory grafiki. Uzyskanie odpowiedniego koloru zależy od mocy oddziaływania laserowego.

Kolejnym sposobem tworzenia grafiki na przedmiocie jest usuwanie warstwy naniesionej wcześniej. Kolor i rodzaj warstwy może być dowolny. Najpopularniejszymi warstwami do grawerowania są farby, lakiery oraz powłoki anodyzowane.

Możliwe jest też nanoszenie grafiki na powierzchnie metali poprzez wytworzenie tlenków materiału rodzimego na jego powierzchni. Służą do tego celu specjalne środki chemiczne wcześniej naniesione na przedmiot obraniany.